2015 m. spalio 27 d., antradienis

Dantų implantavimo metodai



Pacientai, kurie neturi dantų, žino, kaip sunku kramtyti norimą maistą – deja, kai kurio mėgstamo maisto tenka atsisakyti visiškai. Dėl suprastėjusios kramtymo kokybės gali sutrikti ir virškinimas. O kur dar begalė kitų problemų... Estetinė išvaizda tikrai nėra paskutinėje vietoje: daugelis sutiks, kad aplinkinių žmonių reakcija yra išties neigiama. "Bedančiai" žmonės ima gėdytis savo išvaizdos, kas lemia psichologinių problemų atsiradimą. Tikrai nėra lengva kaskart galvoti apie tai, kaip nuslėpti nuo kitų savo trūkumus; vengiama šypsotis, atvirai bendrauti, burna slepiama, dangstoma.
Žinoma, iškritę dantys – dar ne pasaulio pabaiga, juo labiau, kad yra patikimų būdų, kaip juos atkurti. Jau nuo seno paplitęs metodas – išimami dantų protezai. Jų kaina yra nedielė, tad jie prieinami beveik visiems. Kita vertus, žema kaina – bene vienintelis jų privalumas. Nors estetinė ir kramtymo funkcija ir yra dalinai atkuriama, visgi labai vargina didelis protezų nestabilumas. Maistą kramtyti vis dar yra pakankamai sunku, be to, išimami protezai gali trukdyti tinkamai ištarti kai kuriuos garsus. Galų gale, žmogus niekada negali jaustis iki galo saugus, nes protezai gali iškristi pačiu netinkamiausiu metu.
Visiems tiems, kurie bet kokia kaina nori išvengti "protezų stiklinėje", gali būti pasiūlyta alternatyva – dantų implantacija. Tai šiuolaikiškiausias ir pažangiausias dantų atkūrimo būdas, suteikiantis daug privalumų. Atlikus visas procedūras pacientas gali džiaugtis natūraliai atrodančia ir labai estetiška šypsena, dantys yra funkcionalūs ir ilgaamžiai. Deja, daugelį žmonių gąsdina tai, kad dantų implantacija – pakankamai brangi procedūra, ypač tais atvejais, kai atkurti reikia visus ar daugumą dantų.
Visgi pacientams, kurių netenkina nei išimamų protezų kokybė, nei dantų implantavimo kaina, gali būti pasiūlytas ir kita išeitis. Portugalų mokslų daktaro Paulo Malo sukurta, išplėtota ir išgarsinta metodika All-on-4 (liet.k. "visi ant keturių") – puikus sprendimas bedantės burnos dantų atkūrimui. Norint atkurti visus dantis, esančius viršutiniame arba apatiniame žandikaulyje, prireikia 4 implantų, ant kurių tvirtinamas dirbtinių dantų tiltelis. Šis metodas turi daug privalumų:
       Kaip jau minėjome, vieno žandikaulio atkūrimui dedami 4 implantai (vietoj įprastų 6-8), taigi, atitinkamai, paslaugos kaštai yra kur kas mažesni.
       Nereikia kaulo regeneracijos operacijų, nes implantavimui naudojamos tos žandikaulio vietos, kuriose paprastai visada pakanka turimo kaulo.
       Chirurginė procedūra yra paprasta ir nesudėtinga (atliekama minimali invazija), todėl ir pooperacinis periodas yra kur lengvesnis: galima išvengti dantenų patinimo, kraujavimo ir skausmo, paprastai net nebūtina gerti antibiotikų.
       Nėra amžiaus apribojimų; sveikatos būklė neprivalo būti tokia gera kaip įprastinės dantų implantacijos atveju.
       Visi vieno žandikaulio implantai yra įsodinami vieno vizito metu. Iškart tvirtinami ir nuolatiniai ar pastovūs protezai, kurie būna pagaminti dar prieš procedūrą.
       All-on-4 metodas gali būti derinamas ir su momentine implantacija.
       Visiškai atkuriama kramtymo funkcija: protezai yra fiksuojami ant implantų, todėl tvirtai laikosi burnoje ir yra visiškai stabilūs. Be to, protezai netrukdo kalbėjimui, netrikdomi ir skonio receptoriai.
       Išgaunama natūralių dantų išvaizda (žinoma, estetiškumo laipsnis priklauso nuo paciento pasirinktų medžiagų protezavimui).
       Protezus lengva prižiūrėti. Ant implantų tvirtinamiems protezams užtenka įprastinės priežiūros: juos reikia valyti kasdien, kaip ir natūralius dantis, bet tai galima daryti naudojant įprastą dantų šepetėlį, pastą, tarpdančių siūlą bei skalavimo skystį.
Visgi, All-on-4 metodika nėra visų vienodai palankiai vertinama. Kai kurių odontologų nuomone, 4 implantų nepakanka (teigiama, kad maksimaliam stabilumui užtikrinti reikalingi bent 6 implantai). Be to, dėl didesnės implantams tenkančios apkrovos jie greičiau susidėvi ir nėra tokie ilgaamžiai, kaip galėtų būti. Todėl protezavimas ant 4 implantų ateityje gali sukelti problemų. Prieštaringai vertinamas ir protezavimas to paties vizito metu: implantai dar nėra prigiję, bet jiems jau tenka kramtymo krūvis (rekomenduojama palaukti dar 3 mėnesius, kad implantai tinkamai suaugtų su kaulu). Iš esmės All-on-4 metodas nėra visiškai saugus.

2015 m. spalio 9 d., penktadienis

Dantų implantai – sprendimas prarastam dančiui atstatyti


Netekusieji vieno ar kelių dantų žmonės patiria didžiulį diskomfortą: jiems ne tik sunku kramtyti maistą, bet ir prarandamas ir pasitikėjimas savimi, vengiama šypsotis, bendrauti. Todėl odontologai suskubo ieškoti, kokiais būdais pakeisti ne visuomet patogius protezus: taip atsirado dantų implantai. Galime teigti, kad tai vienas didžiausių pastarojo dešimtmečio išradimų odontologijos moksle. Ypatingų technologijų dėka žmogus praktiškai nejaučia skirtumo ir su implantais jaučiasi lyg su savais dantimis.

Kas gi iš teisų yra dantų implantai?

Implantai – tarsi dantų šaknies pakaitalai, pagaminti iš tvirto, alergijų nesukeliančio metalo titano. Technologija gana paprasta: į žandikaulio kaulą įsukamas sraigtelis, ant kurio vėliau tvirtinamas specialiai pagamintas danties protezas.

Dantų implantavimo procedūros eiga

Implantacija – ganėtinai paprasta procedūra. Norint implantuoti vieną dantį, pas odontologą reikės apsilankyti iki 3-4 kartų, kartais vizitų reikia ir daugiau, priklausomai nuo gydytojų darbo metodikos ir atvejo sudėtingumo. Pirmąjį kartą atvyksite konsultacijai. Antrojo vizito metu bus įsukamas titano implantas. Daugelis pacientų teiraujasi, ar procedūra skausminga. Odontologai teigia, kad ne, nes pakanka vietinės nejautros (nuskausminimo), kaip ir plombuojant. Po to reikės luktelėti, ir po vidutiniškai 3-4 mėnesių, kai implantas įsitvirtina žandikaulyje, jau galima tvirtinti specialią jungtį ir dirbtinį dantį. Tiesa, prieš tai paimami dantuko atspaudai: jų reikia norint pagaminti tinkamą protezą. Kokybiškas implantas dažniausiai prigyja ir būna tvirtas, savo išvaizda neišsiskiria nuo kitų dantų. Taigi implantacija – kur kas natūralesnis metodas, tinkamai implantuotas ir gerai prižiūrimas dantis niekada neiškris ir tarnaus visą gyvenimą.

Kodėl reikėtų suskubti ir dantų implantavimo procedūrai ryžtis kuo greičiau?

Dantis prarasti galime dėl labai įvairių priežasčių: po įvairių nelaimių, ligų, karieso, infekcijų, netinkamos burnos higienos ir panašiai. Netekus vieno ir kelių dantų, susiduriame ne tik su šio straipsnio pradžioje minėtomis problemomis – sunkiau kramtyti ir stinga pasitikėjimo savimi. Atsiranda ir kitų padarinių: likusieji dantys tampa kreivi, jie pasisuka, deformuojasi, greičiau sugenda, gali nulūžti. Deformuojasi ir sąkandis, maistą kramtyti tampa vis sunkiau ir sunkiau. Dėl prastai sukramtyto maisto gali atsirasti rimtų virškinimo problemų, be to, negalint sukramtyti tam tikrų maisto produktų, organizmas neaprūpinamas visomis būtinomis maisto medžiagomis, vitaminais ir mineralais. Neturintieji dantų žmonės kalba neaiškiai, švepluoja, juos sunku suprasti – diskomfortas juntamas dar ir dėl to.

Dantų protezavimas ar implantavimas?

Kuo dantų implantai geriau nei dantų protezavimas klasikiniais protezais? Pabandysime visa tai paaiškinti. Paprastai protezai gaminami tuo atveju, jei burnoje trūksta daugiau negu 1 dantuko. Pacientams galima dėti ir taip vadinamus fiksuotuosius protezus, tačiau jie, priešingai nei implantai, nebus tokie tvirti: jie tvirtinami paviršiuje ir neturi šaknies. Dalinius arba išimamus protezus reikia išsiimti – tai gana nepatogu. Be to, dažnai šie protezai nesilaiko tvirtai, gali iškristi, todėl juos reikia klijuoti specialiai protezams skirtais klijais.

Dantų implantų priežiūra

Implantuotiems dantukams būtina speciali priežiūra ir burnos higiena: dantis reikia valyti mažiausiai 2 kartus per dieną, bent kartą per dieną tarpdančius išvalyti su specialiu siūlu ar šepetėliais, naudoti burnos skalavimo skystį. Turint implantų, rekomenduojama ir kiek dažniau nei įprasta apsilankyti pas odontologą.